Nie mów, tylko pokaż

Nie muszę potrafić czytać w Twoich myślach.

Wystarczy, że zaobserwuję, jak się zachowujesz. Będę wtedy wiedział, co myślisz i co czujesz.

Pisałem jakiś czas temu o tym, że aby zmienić swoje zachowanie, najpierw trzeba zmienić sposób myślenia. Jak najbardziej podtrzymuję tą tezę. Chciałbym ją jednak tutaj rozwinąć w drugą stronę.

To, jak się zachowujesz, świadczy o tym, jak myślisz (i co czujesz).

To ważne zwłaszcza w interakcji z innymi ludźmi, gdy to ich zachowania (a nie słowa) świadczą o tym, co myślą i co czują. O sobie, o Tobie, o otoczeniu.

Pracowałem ostatnio ze swoim klientem nad budową motywacji w jego zespole sprzedażowym.

Zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób budować ich wewnętrzną motywację. Myśleliśmy także o tym, w jaki sposób on, jako lider tego zespołu, będzie wiedział, że ludzie są zmotywowani. Przecież nie zaglądnie im do głowy, a deklaracje słowne wielokrotnie mogą być mylące.

I tu właśnie z pomocą przychodzi temat tego wpisu.

Nie mów, tylko pokaż.

Aby ocenić, czy ludzie są zmotywowani, ustaliliśmy pewien rejestr zachowań, które będą świadczyć (jeśli będą występować) o tym, że ludzie są zmotywowani.

Brak tych zachowań będzie dowodem na to, że motywacji brak. To ich zachowania będą świadczyć o tym, jak do sprawy motywacji podchodzą, oraz co w tej kwestii myślą i czują.

I to jest generalnie dobra metoda, aby rzeczy mentalnie niemierzalne zmierzyć. Motywacja, szczęście, spełnienie, relacje. Pojęcia te są na tyle abstrakcyjne, że nawet ich subiektywna ocena może być zniekształcona.

Jeśli jednak zdefiniujesz, co one oznaczają na poziomie konkretnych zachowań (Twoich lub innych osób), będziesz w stanie bardziej obiektywnie ocenić, czy występują, czy nie.

Wszystkiego, co dobre 🙂

– Marcin

Skuteczne techniki SPRZEDAŻY – szkolenie, które pomaga sprzedawać więcej. Sprawdź

PS. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, podziel się nim używając przycisków obok. W ten sposób przysłużysz się komuś, kto może potrzebować inspiracji i rozwiązań. Dziękuję 🙂