Sześć kluczowych pytań … aby osiągać więcej

Sześć kluczowych pytań... [Marcin Rzucidło]

Z jakimkolwiek tematem chcę się zmierzyć, najpierw muszę sobie wszystko dobrze poukładać w głowie.

O wiele łatwiej jest wtedy ruszyć z miejsca, iść do przodu i osiągnąć zamierzony cel.

Ale jak to sprawnie zrobić?

Chciałbym Ci przedstawić sposób, który praktycznie w ciągu kilkudziesięciu sekund pozwoli Ci usystematyzować podejście do każdego tematu, na którym chcesz się skupić.

Bez względu na to, czy będzie to planowanie wspaniałych wakacji, kolejnego efektywnego tygodnia pracy, czy też przymiarka do poradzenia sobie z czymś o wiele większym, narzędzie to zapewni Ci solidne ramy działań, które możesz podjąć, aby osiągnąć to, co chcesz.

Narzędzie to jest inspirowane wierszem Rudyarda Kiplinga pod tytułem „Six Serving Men”. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć go na język polski w taki właśnie sposób:

Mam sześciu nauczycieli całej mojej wiedzy.

To oni mi wskazali wszystko to, co wiem.

Imiona ich to „Kto?” i „Kiedy?”,

„Dlaczego?”, „Co?”, i „Jak?” i „Gdzie?”.

O co chodzi?

Z jakimkolwiek wyzwaniem lub działaniem chcę się zmierzyć, zadaję sobie sześć kluczowych pytań, które pozwalają mi usystematyzować to, gdzie jestem oraz sprawnie naszkicować drogę do miejsca, w którym chcę być.

Zaczynam od pytania „CO?”, czyli „Co dokładnie chcę osiągnąć?” Chcę bardzo jasno określić rezultat, do którego dążę. Pozwala mi to skoncentrować się na osiągnięciu konkretnego stanu rzeczy oraz umożliwia mi później ocenę, czy udało mi się go osiągnąć, czy też nie.

Potem pytanie „DLACZEGO?”, czyli „Dlaczego chcę to osiągnąć?” To pytanie o moją motywację. Jeśli uzasadnię, dlaczego osiągnięcie tego celu jest dla mnie ważne i uświadomię sobie powód, dla którego chcę go osiągnąć, dodaje mi to energii oraz prowadzi do wyższego poziomu samodyscypliny w realizacji działań.

Następnie „KTO?”, czyli „Kim muszę się stać, aby osiągnąć swój cel?” Tym samym odpowiadam sobie, czy i w jaki sposób muszę zmienić siebie oraz jakie umiejętności muszę posiąść, aby mój cel zrealizować. Z drugiej strony, pytam „Kto może pomóc mi w realizacji moich zamierzeń?”, czyli z czyją pomocą mogę swoje plany zrealizować efektywniej i skuteczniej.

Pytanie „JAK?” („Jak konkretnie mogę mój cel osiągnąć?”) odnosi się do sposobu i konkretnych działań, w jakie swój cel zrealizuję. To pytanie o strategię i taktykę działania. Muszę wymyślić, w jaki sposób, co robiąc, jak zarządzając sobą i otoczeniem będę w stanie osiągnąć zamierzony rezultat.

GDZIE?” to pytanie o miejsce, w którym realizacja działań będzie miała miejsce lub gdzie będą one najbardziej skuteczne, aby doprowadzić mnie do mojego celu. To także pytanie o to, gdzie znajdują się niezbędne do sprawnego osiągnięcia mojego celu zasoby.

W końcu, „KIEDY?” to pytanie o ramy czasowe –  „Kiedy zamierzam osiągnąć swój cel?” oraz „Kiedy zrealizuję konkretne działania do niego prowadzące?” Dobry plan to nie tylko określenie tego, co trzeba zrobić, lecz także zaplanowanie tego w czasie. Z terminami, których będę pilnował, aby one z kolei „pilnowały” tego, aby to, co zaplanuję wydarzyło się naprawdę.

obraz1

Mini coaching dla Ciebie

Pomyśl o jakiejś kwestii, która „siedzi” Ci w głowie i nie za bardzo wiesz, jak się do niej zabrać. Zapisz ją na kartce papieru, a poniżej zapisz odpowiedzi na Sześć Kluczowych Pytań:

  • Co konkretnie chcę osiągnąć? Co jest moim celem? Co jest najbardziej oczekiwanym rezultatem?
  • Dlaczego osiągnięcie tego celu jest dla mnie ważne?
  • Kim muszę się stać, aby osiągnąć ten rezultat? Kto może mi w realizacji tego celu pomóc?
  • Jak mogę osiągnąć rezultat, na którym mi zależy? Jakie działania mogę podjąć, aby osiągnąć założony cel?
  • Gdzie muszę być, aby te działania zrealizować? Gdzie znajdują się zasoby umożliwiające realizację zaplanowanych działań?
  • Kiedy zamierzam osiągnąć założony rezultat? Kiedy zrealizuję działania, które mnie do tego rezultatu doprowadzą?

Powodzenia!

– Marcin

Skuteczne techniki SPRZEDAŻY – szkolenie, które pomaga sprzedawać więcej. Sprawdź

PS. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, podziel się nim używając przycisków poniżej. W ten sposób przysłużysz się komuś, kto może potrzebować inspiracji i rozwiązań. Dziękuję 🙂